3 Kasım 2011 Perşembe

JÖLELİ İRMİK TATLISI




Dün akşam iş dönüşü evde tatlı yapmaya karar verdim. İlk aklıma gelen jöleli irmikli tatlı oldu. Derin dondurucudan kızılcıkları çıkarıp hemen kaynattım. Aceleciliğim yüzünden hiç malzemelere bakmadan irmikli tatlıyı pişirdim. Daha sonra şok. Evde başka süt yok. Bu arada Sütsüz puding nasıl olur onu da öğrenmiş oldum. İçine biraz çikolata sos, biraz nişasta katıp pişirdim daha sonra da el blenderiyle çırptım. Sonuç mu çok güzel. Tatlıyı hazırlayıp biraz soğumasının ardından hemen dilimleyip buzlukta biraz daha soğutup kalite kontrolünü yaptım merak etmeyin. Sizler normal sütlü pudingle pişirin, krem şanti ile de güzel olur. Ara sıra malzeme yokluğunda benim gibi çareler üretebilirsiniz. Ama sonuç mükemmel.   

Malzemeler:
1 Kilo süt
9 çorba kaşığı irmik
12 çorba kaşığı şeker
50 gr. margarin
2 paket tart jöle
1 paket muzlu puding
1/2 paket çikolata sos
2 kaşık nişasta
3 su bardağı su
1 su bardağı kızılcık+su

Yapılışı:
Derin dondurucuda olan kızılcıktan  1 su bardağı kadar kaynattım. Suyunu süzdüm. Tart jölesinin üzerindeki tarife göre 2 paket için 5 çay bardağı meyve suyu kullanarak jöleyi hazırladım.
Diğer yanda irmik, şeker ve süt karıştırılarak pişirilir. Koyulaşıp kaynamaya başladığında içine 50 gr. margarin ilave edilerek ocağın altı kapatılır. Mikser ya da kaşıkla biraz çırpılır. Islatılmış borcama dökülür. 
Sıra pudingin hazırlanmasına gelince şok yaşanır. (evde başka süt kalmadığı görülür)  Hemen bir manevra ile puding su ile denemesi yapılır. Neyse ki sonuç iyi. 1 paket muzlu puding, 1/2 paket çikolata sos ve 2 çorba kaşığı kadar da nişasta karıştırılıp pişirilir (hadi itiraf edeyim önce su ile pudingi pişirdim baktım acayip birşey oldu daha sonra malzemeleri içine katıp 1 -2 karıştırıp  el blenderi ile çırptım. (çırptıktan sonra tekrar 1-2 taşım kaynattım) Neticede irmiğin üzerine pudingi döküp üzerine de jöleyi döktüm. Bazen 2 dakikada yapacağımız işler ne kadar uzuyor değil mi arkadaşlar. Evde bir sütün olmaması bakın beni ne çok uğraştırdı.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme